СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВОДЕНИХ СПОРТОВА, МАСТЕРС ПЛИВАЧИ СРБИЈЕ, ФУКОКА 2023

У организацији светске пливачке фереације „WORLD AQUATICS“ у Јапану од 02. до 11. августа 2023. године, одржано је мастерс светско првенство водених спортова „WORLD AQUATICS MASTERS CHAMPIONSHIPS KYUSHU 2023“. Под слоганом  „вода сусрет будућности“  исказана је нада да ће сви учесници досегнути најбоље резултате, а навијачи бити охрабрени да у што већем броју предузму кораке ка светлој и здравијој будућности кроз повезивање различитих људи у сусрету са водом.

Европско мастерс првенство у пливању и пливању на отвореним водама - Рома 2022

Пети дан на Лен мастерс Европском првенству у пливању за пливаче из Србије био је веома испуњен.

Још једну медаљу освојио је пливач ПК Спартак Прибој Иштван у дисциплини 50m делфин. Време  44.89 донело му је сребрну медаљу у конкуренцији 80-84.

У истој дисциплини у конкуренцији 45-49 Игор Јовановић са временом 35:11 заузео је 25. место.

На победничком постољу му се придружио Драгољуб Живић, пливач ПК 11. Април, у конкуренцији 65-69 у дисциплини 200m леђно који је освојио бронзану медаљу са временом 2:56.64.

У дисциплини 200m прсно такмичила се Наташа Јамшек која се пласирала на 17. место у категорији 45-49 са временом 3:45.09.

У истој дисциплини, у категорији 35-39 Вук Милошевић пласирао се на 4. место са временом 2:34.25.

Нађа Величковић, ПК Београдски пливачки клуб, наступила је у трци 200m леђно и пласирала се на 8. место у категорији 25-29 година са временом 2:41.94.

Данас су наступиле и штафете:

4x50 мешовито у конкуренцији дама 160-199 збир година

штафета Пливачке авантуре у саставу 2:51.66 Зарић, Мацек, Јовановић, Рајчевић Кљун  са временом 2:51.66 освојила 13. место

штафета 11. Април у саставу Нинковић, Јамшек, Ковачевић Радуловић са временом 2:54.96 освојила 14. место.

4x50 мешовито у мушкој конкуренцији 160-199 збир година

штафета Пливачке авантуре у саставу  Вујовић, Асак, Јовановић, Обрадовић са временом 2:17.69 пласирала се на 17. место.

Трећи дан Европског мастерс првенства у пливању наступила је Сара Павловић из ПК Баракуда која је у дисциплини 50m леђно освојила бронзану медаљу са временом 32.43. Сребро је освојила Џорџија Маладруко са 31.97, док је злато освојила њена земљакиња Валентина Катаниа која је поставила и нови европски рекорд са временом 29.45.

Ket Courtnadge Kovacevic, чланица ПК 11. Април у дисиплини 50m леђно у категорији 50-54 испливала је време 47.04 и пласирала се на 28. место у укупном пласману. У истој дисциплини у категорији 45-49 година такмичила се Маја Јовановић из клуба Пливачке авантуре и са 36.66 завршила на 5. месту. У истој категорији такмичиле су се и Нина Нинковић (ПК 11. Април 42.08) и Слађана Живковић (42.38, ПК Пливачке авантуре) које су у укупном пласману 15, односно 16.

У наставку Мастерс првенства у пливању у Риму, четвртог дана Владимир Антонијевић, пливач ПК Београдски пливачки клуб, освојио је златну медаљу у дисциплини 200mслободно у категорији 25-29 са временом 1:57.42. Сребрну медаљу је освојио Луке Пул из Енглеске са временом 1.57.99, а бронзану Себастијан Фесер из Немачке са 1:58.55.

Нађа Величковић, чланица ПК Београдски пливачки клуб наступила је у дисциплини 200mмешовито и са временом 2:36.85 остварила 4. место у категорији 25-29 година

Наташа Јамшек, чланица ПК 11. Април у дисиплини 100m прсно у категорији 45-49 испливала је време 1:42.42 и пласирала се на 17. место у укупном пласману. У истој дисциплини и категорији, али у мушкој конкуренцији такмићио се Мирослав Вујовић који се са временом 1:23.35 пласирао на 16. место.

У истој дисциплини у категорији 35-39 година са временом 1.11.20 пласирао се на 4. место Вук Милошевић ПК Свети Никола из Ниша.

Прву медаљу за Србију освојио је Драгољуб Живић, пливач ПК 11Април из Београда у дисциплини  400m слободно  у категорији 65-69 година. Живићу је 5:22.41 донело бронзану медаљу, а 5:22.41 је Италијану Клаудију Беринију донело сребрну, док је 5:19.22 Французу Сержу Гуерину донело злато.

У истој дисциплини, али у категорији 25-29 година такмичио се и пливач Београдског пливачког клуба Владимир Антонијевић који је са временом 4:22.61 заузео 5. место у укупном пласману.

Поподне је такмичење настављено са дисциплином 100m делфин за мушкарце у којој је Суботичанин, члан ПК Спартак Иштван Прибој у категорији 80-84 године освојио златну медаљу са временом 1:51.87. Сребрну медаљу је освојио Француз Рамезан Бахрами (2:21.71).

Трка у пливању на отвореним водама, дистанца на 3km је и званично отворила Европско мастерс првенство у пливању и пливању на отвореним водама - Рома 2022 у среду 24. августа 2022. године. Трка је одржана у Остији. На овогодишњем мастерс првенству, у свим дисциплинама (пливање, пливање на отвореним водама, уметничко пливање, скокови у воду и ватерполо) такмичиће се 5120 из 38 различитих земаља у 302 различите дисциплине, односно у укупно 8927 трке. Такмичење ће се одржавати на 5 различитих објеката, три у Риму и 2 у Остији.

ПЛИВАЊЕ НА ОТВОРЕНИМ ВОДАМА

Такмичење се одржава на плажи Лидо ди Остија од 24. до 26. августа о.г. Укупно је пријављено 585 учесника у 13 различитих категорија од 25-29 до 85-89 (просек је 50 година). Најстарији учесник је 89-годишњи Швајцарац Јозеф Крејци.

Међу такмичарима из Србије у дисциплини пливање на отвореним водама пријављено је укупно 2 учесника Иштван Прибој и Мирна Видојевић из Суботице. Обоје су наступили већ првог дана. Иштван је испливао време 1:09:01,1 које га је у категорији 80-84 године пласирало на 5. место, док је Мирна дисквалификована. Резултате трке можете погледати овде.

Иштван Прибој

ПЛИВАЊЕ

Такмичење у пливању ће се одржавати на 2 базена од 28. августа до 4. септембра. Пријављено је 3232 такмичара, 7400 индивидуалних трак и 412 штафета; 13 категорија од 25-29 до 90 (просек је 48 година). Најстарији пријављени пливачи су Чехиња Дагмар Фербауерова и Немац Готфрид Клеринг, обоје по 92. године.

Из Србије наступиће укупно 21 пливач у укупно 44 трке. Списак трка наших пливача можете погледати овде.

Резултате можете пратити овде: LEN European Aquatics Championships 2022 | Roma (microplustimingservices.com)

Homepage - European Aquatics Championships (roma2022.eu)

Европско мастерс првенство у пливању, синхорном пливању, скоковима у воду и ватерполу, 2-7. септембар, Крањ, Словенија

Лен наставља са новитетима у организацији такмичења, започета је нова ера европског спорта у Глазгову и Берлину организовањем великог спортског спектакла у августу месецу где су се окупити најбољи спортисти Европе у пливању, синхроном пливању, скоковима у воду, гимнастици, атлетици, бициклизму, голфу, веслању и триатлону.

Одмах потом Лен је направио још један велики корак у организацији великих спортских манифестација и окупио све мастерс пливаче, синхроне пливачице, скакаче у воду и ватерполисте у исто време на истом месту на Европском мастерс првенству у пливању, сихнроном пливању, скоковима у воду и ватерполу. Од 2. до 7. септембра Словенија је била домаћин овог многобројног такмичења на коме је наступило преко 4.500 такмичара.

У пливању се такмичило 2.793 пливача преко 25 година, а Србију је достојно представљало 42 такмичара из 9 мастерс клубова: "Баракуда", "Пливачке авантуре", "11. Април", "Пролетер", "Нови Сад", "Полет", "Партизан" "Свети Никола", "Спарта".

Како сви наши спортисти улажу велики напор и труд у сваки тренинг, показали су и мастерс пливачи да и њих прати срећа и још једном су показали да својим срцем могу да парирају јакој конкуренцији и обрадовали су нас медаљама:

Драгољуб Живић, из ПК "11. Април" освојио је 2 медаље у својој узрасној категорији `60-`64 и то:

- златна медаља у дисциплини 400м слободно

- бронзана медаља у дисциплини 200м леђно

Драгољуб Живић на додели медаља у дусциплини 400м краул

Млади пливач ПК "Свети Никола" Вук Милошевић обрадовао нас је златном медаљом у категорији `30-`34 године у дусвплини 200м прсно.